Związek Gmin Wierzyca(Strona tematyczna - gospodarka odpadami)
Powiat: starogardzki, Województwo: POMORSKIE
ul. gen. Władysława Sikorskiego 18, 83-200 Starogard Gdański

Projekty

↓ Budowa PSZOK w Skórczu


↓ Kampania edukacyjna 2018

Podział odpadów komunalnych na grupy selektywnej zbiórki

Podział odpadów komunalnych na grupy selektywnej zbiórki:

 1. Odpady „BIO”

  – są to odpady ulegające biodegradacji, w szczególności:
  • odpady tzw. kuchenne frakcji stałej powstające w gospodarstwie domowym, (bez odpadów pochodzenia zwierzęcego), takie jak: pozostałości potraw i produktów - resztki warzyw i owoców, itp.,
  • odpady zielone, pochodzące z pielęgnacji ogródków oraz terenów zielonych, takie jak:, trawa, chwasty, liście, pozostałości po przycięciu drzew i krzewów itp., a także rośliny domowe - kwiaty cięte, doniczkowe itp.
 2. Odpady „SUROWCE”

  – są to tzw. odpady surowcowe gromadzone łącznie (w jednym pojemniku), w szczególności:
  • opakowania z tworzyw sztucznych i opakowania wielomateriałowe - takie jak: opakowania po produktach spożywczych, chemii gospodarczej i kosmetykach, folie, doniczki, zakrętki od butelek i innych opakowań, styropian opakowaniowy, itp.,
  • makulatura - gazety, zeszyty, książki, pudełka z kartonu, opakowania papierowe, tektura, itp.,
  • tekstylia, odzież - tkaniny, ubrania, itp.,
  • szkło opakowaniowe - takie jak: butelki, słoiki, itp.,
  • metale - takie jak: puszki po konserwach, puszki aluminiowe po napojach, inne opakowania metalowe, zakrętki od słoików i butelek, puste opakowania po dezodorantach, garnki, narzędzia, drobny złom, itp.
 3. Odpady „ZMIESZANE”

  – są to odpady pozostałe po segregacji (na „BIO” i „SUROWCE”), w szczególności:
  • odpady z tworzyw sztucznych i szkła, które nie są opakowaniami, ceramikę (porcelanę, naczynia, talerze, doniczki), odpady mineralne, popiół z pieców i kominków, pieluchy jednorazowe, kalka techniczna, prospekty, foliowane i lakierowane katalogi, odpady które powstały w wyniku prowadzenia drobnych robót remontowych - np. z malowania pomieszczeń, powstające w gospodarstwie domowym odpady kuchenne frakcji stałej pochodzenia zwierzęcego, itp., z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych, wielkogabarytowych, elektrycznych i elektronicznych, budowlano-rozbiórkowych i remontowych oraz opon,
  • lub gromadzone w jednym pojemniku niesegregowane - zmieszane odpady komunalne z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych, wielkogabarytowych, elektrycznych i elektronicznych, budowlano-rozbiórkowych i remontowych oraz opon.
 4. Odpady niebezpieczne

  – są to odpady tzw. niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych, do których należy zaliczyć takie odpady jak: świetlówki, rtęciówki, baterie, akumulatory, paliwa, oleje silnikowe, hydrauliczne, itp., smary, filtry olejowe, paliwowe i powietrzne, detergenty, kwasy, alkalia, lekarstwa, środki ochrony roślin, rozpuszczalniki, farby, lakiery, a także opakowania po tych preparatach itp..
 5. Odpady wielkogabarytowe

  – są to takie odpady jak: meble i inne odpady wielkogabarytowe, które ze względu na swoje rozmiary i masę, nie mogą być umieszczone w pojemnikach, do których należy zaliczyć takie odpady jak: stoły, szafy, krzesła, sofy, dywany, wózki dziecięce, materace, kołdry, rowery, zabawki dużych rozmiarów, opony, itp.
 6. Odpady elektryczne i elektroniczne

  – są to takie odpady jak: sprzęt AGD – artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny, sprzęt audiowizualny, sprzęt oświetleniowy, narzędzia elektryczne, urządzenia pomiarowe, itp.
 7. Odpady budowlano-rozbiórkowe i remontowe

  – są to takie odpady, które powstają podczas drobnych remontów, budów i rozbiórek (np. wykonywanych systemem gospodarczym), do których należy zaliczyć takie odpady jak: okna, drzwi, panele, deski, gruz, styropian budowlany, materiały budowlane, aparatura sanitarno-grzewcza itp.
WYDARZENIA

Kampania edukacyjna 2018

Związek Gmin Wierzyca
ul. Sikorskiego 18, 83-200 Starogard Gdański 

Telefon: 58 562 19 97 Fax: 58 562 19 97
E-mail: sekretariat@zgwierzyca.pl
www: http://www.zgwierzyca.pl
Biuletyn Informacji Publicznej: http://zgwierzyca.bip.gov.pl
Strona publiczna - rejestracja i logowanie do systemu: https://zgw.esog.pl
Statystyka odwiedzin od dnia 18.01.2017 roku: (735 dni)
- liczba odwiedzonych stron: 474568
- liczba wejść: 273940
Oprogramowanie - RAD Sp. z o.o.
Telefon: 22 245 24 72
E- mail: sekretariat@radspzoo.pl

W Związku Gmin Wierzyca z siedzibą w Starogardzie Gdańskim przetwarzane są dane osobowe zgodnie z polityką prywatności.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z witryny oraz do celów statystycznych. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.